TÉMA: Co zatím víme o Star Wars: The Last Jedi

12.08.2017

   Poslední týden došlo k uveřejnění překvapivě dost informací o Hvězdných válkách, které letos v prosinci vstoupí do kin. Před několika měsící proběhly Star Wars Celebration, kde jsme se sice nějaké informace dozvěděli (včetně uveřejnění první a zatím i poslední ukázky), ale od té doby víceméně ticho. Proto byl tento týden překvapivě dost nabitý na nové informace, tak se pojďme podívat, co všechno jsme se meli možnost dozvědět.

Podobnost s Impérium vrací úder

   Někteří fanoušci byli hodně zklamání sedmou epizodou a odůvodňovali to především "vykrádáním" Nové naděje. Myslet si můžeme co chceme, ale styčných bodů mají oba filmy více než dost. Obecně pak panovali obavy, že Poslední z Jediů (to už by měl být oficiální distribuční název, ale pořád doufám, že to změní na Poslední Jedi) bude stejným způsobem "vykrádat" Impérium.

   Rian Johnson ale tyto dohady popírá a slibuje, že svět a mytologii Star Wars chce posouvat dál. Takže i přes motiv boje proti Prvnímu Řádu, který bude silnější a AT-AT, které jsme mohli vidět nemáme čekat moc podobností. Což se hezky poslouchá, tak snad Johnson jen neslibuje a opravdu se dočkáme prohloubení mytologie, protože látka jakou jsou Hvězdné války, má neskutečný potenciál a Johnson na mě zatím udělal svým vystupováním a pokorou velký dojem (to už jste si mohli přečíst v mém reportu ze Star Wars Celebration). 

Nové formy inteligentního života

   Po předigitalizované prequelové trilogii se J.J. Abrams v Síle se probouzí vrátil k trochu odschoolovější formě a většinu mimozemšťanů (alespoň ty humanoidní) natáčel za pomocí kostýmů nebo loutek. Johnson bude v tomto trendu pokračovat a my jsme tento týden mohli na prvních oficiálních fotkách vidět porgy, kteří dělají společnost Lukovi na ostrově, kde ho našla Rey, a také takzvané Pečovatelky, které jsou nějakým zvláštním kombem želv a jeptišek. No o nové rasy tak nebude nouze, tak snad se to povede ukočírovat a nečekají nás další Ewokové nebo Jar Jar (i když toho bych za inteligentní formu zrovna neoznačil).

Nové postavy

   O nováčcích už se ví nějakou dobu, ale až nyní jsme se mohli podívat na fotky některých z nich. Údržbářku Odboje Rose už jsme mohli zahlédnout v teaseru, nyní ji můžeme vidět po boku Finna na nové ofciální fotografii. Poprvé však můžeme vidět elitní jednotky Snokea a světlo světa spatřila také podoba Benicia Del Tora ve filmu. U něj zatím nevíme, za koho konkrétně bude bojovat, ale můžeme pravděpodobně očekávat dost nejednoznačný charakter, jak je u něj ostatně zvykem. Jakou roli ale bude mít Snokeova osobní stráž je naprosto jasné a na prvním obrázku můžeme vidět, že kdokoli se s nimi dá do křížku, nebude mít zrovna snadné pořízení. Odhalení jeho stráží dává samozřejmě tušit, že se se Snokem uvidíme více než v sedmé epizodě.

Rozvoj starých i staronových postav

   Všichni už víme, že nás čeká návrat Luka Skywalkera, který bude Rey učit ovládat Sílu. Otázkou samozřejmě zůstává, zda se stane rytířem Jedi nebo budeme svědky zrození nějakého nového řádu? Těžko říct, ale v prosinci se odpověď na tuto otázku rozhodně dozvíme. A nebude to jediná odpověď, které se dočkáme.

   Rey, Kylo Ren, Finn, Luke, Leia, Poe Dameron, Snoke a Phasma. U všech těchto postav by mělo docházet k odtajňování jejich historie. Jedno z těch nejočekávanějších odhalení nás samozřejmě čeká u Rey. Měli bychom se dozvědět více o jejím původu (tvůrci dokonce prohlásili, že se dozvíme, kdo jsou její rodiče) a my se tak dozvíme, jeslti je to další Skywalker, Kenobi nebo Yodova sestřenice. Teorií na internetu se vyrojilo více než dost a za sebe doufám, že minimálně z rodu Skywalkerů Rey není. Hodně prostoru má také dostat vztah Leiy a Damerona, ve kterém si generálka Organa najde svého "náhradního" syna a možná i budoucího vůdce odboje. 

   Prosinec už se blíží a spolu se všemi nedávno uvolněnými materiály se dá očekávat brzké vypuštění nové ukázky. Prozatím nezbývá než jen čekat a doufat, že se osmá epizoda fenoménu Hvězdných válek opět povede.