TÉMA: Marvel v roce 2017

06.03.2017

   Protože aktuálně se nacházíme v seasonbrakeu Agents Of S.H.I.E.L.D. a máme necelých 14 dní do premiéry Iron Fista na Netflixu, pojďme si shrnout, co nás v Marvel Cinematic Universe letos všechno čeká. Rok to bude totiž doposud nejvydatnější a očekávání rozhodně nejsou malá.

   První, co nás čeká, je Iron Fist. Ten zas tak těžkou výchozí pozici mít nebude, jelikož po peckové druhé řadě Daredevila přišlel vlažnější Luke Cage (alespoň podle všeobecných reakcí - Luke Cage je jeden ze dvou restů v MCU, které musím ještě dohnat, zatím jsem viděl pouze první dva díly), takže Iron Fist může v tomto případě očekávání pohodově naplnit. Ukázky nám zatím slibují poctivou, krvavou rubačku s fantasy nádechem a Finn Jones (Loras Tyrell ze Hry o trůny) z ukázek působí jako další castingová trefa. Netflix do nás pustí 17.3. celou první řadu, takže fanoušky čeká doufejme perný víkend.

   V dubnu budou pokračovat Agens Of S.H.I.E.L.D. a uzavření čtvrté série proběhne v květnu. S Agenty je složitější. Ty si kvalitativně drží malinko nestabilní úroveň, ale pořád platí za dobrou a platnou část MCU, kterou s klidným srdcem fanouškům filmů můžu doporučit, protože provázání v první a druhé řadě s Winter Soldierem a Avengers: Age Of Ultron bylo více než parádní. Finále druhé řady potom u mě překonalo samotné druhé Avengery a první polovina třetí série nabídla prohloubení mytologie Hydry, a to bylo sakra zajímavé. Teď tu máme neméně zajímavý a hodně zásadní zvrat a bude zajímavé, kam seriál bude směřovat dál. Prozatím není potvrzená pátá série, ale tak to mu bylo i ve všech předešlých letech, takže se necháme překvapit. Každopádně doufám, že tvůrci o tomhle balancování na hraně ví a sérii mají v plánu řádně uzavřít, popřípadě jen s nějakým lehkým cliffhangerem.

   První týden v květnu zavítají do kina Guardians Of The Galaxy vol.2 a tady jsou očekávání astronomická, takže snad se povede a již 15. (!) film v pořadí do MCU nepůjde kvalitativně dolů. Ansámbl před i z kamerou zůstavá stejný a navíc přibyla zajímavá jména, jako jsou Kurt Russel a Sylvester Stallone (o jehož roli zatím nikdo nic neví).

   Červen sice bude Marvelfree, ale v červenci nás čeká návrat do domovské stáje jejich pravděpodobně nejznámějšího hrdinu, který se bude trefně jmenovat Spiderman: Homecoming. I když nepůjde o plnokrevnou Marvelovku (práva se Sony jsou pořád trochu nedořešená a Spiderman, tak nebude pod hlavičku studia Disney, ale právě pod Sony), provázání s MCU je více než jasné už jen díky tomu, že Spiderman v podání Toma Hollanda se objevil v Civil War a navíc mu bude v nově příchozím filmu mentorovat Tony Stark (poslední záběr traileru!).

   V létě nás čeká ještě netflixovská týmovka Defenders, ve které spojí síly Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage a Iron Fist, a tady jsou očekávání taky na maximu (hlavně po oznámení Sigourney Weaver, jako úhlavní záporačky), a to si pro nás na podzim Netflix přichystal ještě jedno pekvapení.

   Co se týče podzimu, tak to jsou tři různé projekty, na které se těším nejvíce. Ten první, u kterého známe datum je Thor: Ragnarok. Poslední sólovka asgardského boha, která má být buddy movie s Hulkem a objeví se v něm i Doctor Strange, což nám bylo prozrazeno v potitulkové scéně právě u Strange. Já osobně nemám problém ani s jedním Thorem a na Ragnarok se z letošních marvelovek těším opravdu nejvíce.

   Na závěr tu ale máme dvě esa v rukávu, které letos přijdou a obě jsou více než zajímavé. Začnu tím na vysvětlení jednodušším, a tím je Punisher. Antihrdina Frank Castle, který se s tváří Jona Bernthala objevil poprvé v druhé sérii Daredevila a byl tím nejlepším, co tato série nabídla (výborného tam bylo ale dost) a likvidace mafiánů v Hells Kitchen v jeho podání bude
jistě zatím nejkrvavější řež, kterou jsme na Netflixu mohli vidět. Takže těšení je na levelu těsně pod třetím Thorem.

Posledním projektem, který měl k realizaci zatím asi nejkomplikovanější cestu a finální produkt bude mít neméně kostrbatou produkci jsou Inhumans. Ty od počátku působili zajímavě, ale ne tak docela jako mustre záležitost. Původně měli uzavírat třetí fázi MCU a mělo se jednat o celovečerní film. Po získání Spidermana se přešlo "pouze" k seriálu a ve finále dostaneme hybrid. Na podzim si totiž v amerických IMAXech odbude premiéru Pilotní dvojil seriálu (u nás se toho asi sotva dočkáme) a pokračovat bude na televizní stanici ABC, tedy stanici, kde nyní běží Agents Of S.H.I.E.L.D., což nahrává tomu, že by letošní řada pro Agenty mohla být závěrečná. Nejen finálně zvolený formát (každý film v IMAXu je zkrátka lepší zážitek), ale hlavně nedávno oznámené obsazení hlavních rolí Inhumans (v čele s Iwanem Rheonem a.k.a. Ramsay Boltenem ze Hry o trůny) posunulo očekávání na třetí příčku v "natěšenosti 2017".

   Letos nás tedy čekají tři návštěvy kina (čtyři, pokud se to podaří s Inhumans) a celkem pět seriálů. To je ohromné číslo a já doufám, že Marvel bude ve své spanilé jízdě pokračovat nadále tak, jak se mu to doposud dařilo.

   Na závěr jen pro zajímavost: Aktuálně už vyšlo 14 celovečerních filmů, seriály Agents Of S.H.I.E.L.D. (čtyři řady), Agent Carter (dvě řady), Daredevil (dvě řady), Jessica Jones (jedna řada) a Luke Cage (jedna řada). Což celkem dává dohromady necelých a neuvěřitelných 150 hodin! A letos nám jich pěkných pár přibude a nezbývá než doufat, že to bude stejná jízda, jako dposud.